AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: isifa/thinkstock.com
5.2.2020

Nový Jičín nabízí občanům pomoc při hledání psa podle čipu

NOVÝ JIČÍN

Město Nový Jičín nabízí svým občanům novou službu. Majitelé psů si mohou na finančním odboru dobrovolně a bezplatně zaregistrovat číslo čipu pejska. Pokud by se jejich čtyřnohý kamarád zaběhl, v databázi městského úřadu půjde dohledat kontakt na jeho držitele.

Tento postup nejenže zrychlí návrat psa k chovateli, ale také ušetří prostředky za případný převoz nalezence do útulku. Od 1. ledna 2020 musí být ze zákona každý pes označený mikročipem. Stát už ale nezajistil jednotnou databázi, do které by se zvíře po očipování zapsalo.

„Tuto mezeru záhy vyplnily registrační weby komerčních subjektů. Řada z nich je ale zpoplatněna, a pokud se pes ztratí nebo třeba vběhne do vozovky a způsobí dopravní nehodu, případně někoho kousne, musí policie prohledávat všechny tyto weby, místo aby se podívala do jednotného národního registru,“ řekl starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký. Novojičínská radnice se proto rozhodla vést vlastní seznam číselných údajů z čipů, ve kterém v případě nutnosti půjde dohledat vlastníka zvířete. „Primárně nám jde o to, aby se ztracené zvíře vrátilo co nejrychleji k majiteli,“ zdůraznil starosta.

Majitelé psů mohou nahlásit číslo čipu svého psa na finančním odboru na Masarykově náměstí 1, v kanceláři číslo 111 nebo na e-mailové adrese:  „Pokud bude třeba najít držitele psa, zadáme patnáctimístné číslo z  čipu zvířete do registru a vyjede nám jeden konkrétní hledaný kontakt na chovatele. Tato pravomoc je nám dána zákonem o obecní policii,“ vysvětlil ředitel Městské policie Nový Jičín Daniel Rýdel.

V Novém Jičíně je na základě uhrazeného místního poplatku evidováno téměř dva tisíce psů. Zdejší úřad již několik let na čipování, pokud je provedeno současně s kastrací, finančně přispívá. Chovatel zvířete může po předložení dokladu o provedených zákrocích získat až 80 procent vynaložených prostředků, maximálně však 3200 korun. „Kastrací chceme omezit populaci toulavých psů a řada měst se podle nás vydala stejnou cestou,“ dodala vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková.

Autor / zdroj: Marie Machková

DALŠÍ ČLÁNKY

Nový Jičín připravil veřejné projednání navrhovaných změn v parkování

Nový Jičín od loňského podzimu zpracovává koncepci parkování ve městě. Ještě před finalizací chce tento strategický dokument prodiskutovat s občany. V

Razantní navýšení linek: na Pustevny jezdí z Rožnova 10 spojů denně

Dobrá zpráva pro všechny milovníky Pusteven a Radhoště, kteří nejezdí nebo nechtějí jezdit na hory autem: počet autobusů jezdících z Rožnova pod Radho

Nový Jičín nabízí občanům pomoc při hledání psa podle čipu

Město Nový Jičín nabízí svým občanům novou službu. Majitelé psů si mohou na finančním odboru dobrovolně a bezplatně zaregistrovat číslo čipu pejska. P

DNES SE STALO

HISTORIE17. února 1754

Marie Terezie nařizuje sčítání lidu. Jedná se o první sčítání lidu na našem území.

POČASÍ17. února 1959

byla vypuštěna první meteorologická družice - Vanguard 2. Byla to hliníková koule o hmotnosti 10 kg o průměru 508 mm. Na povrchu družice se nacházely 4 antény, uvnitř byly umístěny dva teleskopy s fotobuňkami pro měření osvětlení zemského povrchu, magnetopáskových datový záznamník, chemické baterie, rádio vysílače a potřebná elektronika.

VESMÍR17. února 2004

došlo k objevu planetky Orcus, která byla pojmenována po postavě z římské mytologie, bohu a vládci podsvětí Orcovi.

POZVÁNKA OBRAZEM