KULTURA / Festivaly

Popis: Hledač min - Fakír Berwarí je legendou v iráckém městě Dahúk. Jeho zbraněmi jsou obyčejný nůž, kleště a nervy z oceli. Nepřáteli pak různé druhy výbušnin.
Hledač min - Fakír Berwarí je legendou v iráckém městě Dahúk. Jeho zbraněmi jsou obyčejný nůž, kleště a nervy z oceli. Nepřáteli pak různé druhy výbušnin.
12.3.2018

Jeden svět Ostrava ukáže nekompromisní pohled na svět optikou dokumentárních filmů

OSTRAVA

Drásavé i dojemné momenty, provokativní názory, silné emotivní zážitky, témata, která hýbou světem, i když se třeba neobjevují na titulních stránkách. To vše nabídne festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Ostrava od 5. do 13. dubna. Na programu má 36 českých a světových snímků a 25 diskuzí s tvůrci filmů a osobnostmi v Minikině, Cineportu, klubu Atlantik a Centru Pant.

„Ostravský Jeden svět je největší filmovým festivalem ve městě. Očekáváme návštěvnost kolem pěti tisíc lidí,“ uvedla festival Kristýna Konczyna, hlavní ostravská organizátorka. Dodala, že „motivem festivalu je letos ´aktualizace systému´, tedy čas na zamyšlení, oproštění se od shonu okolo a soustředění se na důležité věci, které se dějí například ve Venezuele, Sýrii nebo na Ukrajině, ale i v naší bezprostřední blízkosti.“

Zahájení festivalu obstará aktuální téma. Film Nothing is Forgiven (Nic se neodpouští, 5.4., 17:00, Cineport) připomene útok na redakci Charlie Hebdo příběhem jedné z redaktorek. Po filmu bude následovat diskuze se slovenským publicistou a novinářem Michalem Havranem mimo jiné o situaci na Slovensku po vraždě novináře Jána Kuciaka.

"Letos máme pro naše diváky ještě jednu novinku, a to permanentku, která bude opravňovat k volnému vstupu na libovolná promítání. K zakoupení bude za 350 korun," řekla Kristýna Konczyna. Jednotné vstupné na jednotlivé projekce je 70 korun.

Jeden svět bude i letos pro všechny. V programu jsou připraveny projekce pro neslyšící a nedoslýchavé a pro nevidomé a slabozraké diváky, relaxační projekce pro lidi s mentálním postižením a také promítání pro rodiče s dětmi.

Na festivalu zavoní také mezinárodní pochoutky připravené rodilými kuchaři, kteří dnes žijí v Ostravě. Dobroty z různých koutů světa lidé ochutnají v sobotu 7. dubna v areálu Hlubina.

Od března bude v Ostravě fungovat síť téměř třiceti kaváren a klubů, tzv. friendly places Jednoho světa. Návštěvníci zde získají jednosvětový program nebo ochutnají speciálně namíchané drinky.

Jeden svět je největší festival s lidskoprávní tematikou na světě. Letos se uskuteční jubilejní 20. ročník. Festival pořádá Člověk v tísni, jeho hlavní část proběhne v Praze 5.-14. března. Poté se přesouvá do 36 měst po celé ČR. Ostravskou část organizuje Kulturní spolek Jeden svět Ostrava.

Program festivalu naleznete na www.jedensvet.cz/ostrava.

Jeden svět Ostrava ve zkratce

9          festivalových dnů

36        dokumentárních filmů z celého světa

48        promítání

25        debat s tvůrci filmů a osobnostmi

29        friendly places

Co si nenechat ujít? Filmy Jednoho světa Ostrava na doporučení organizátorů

Nothing is Forgiven / Nic se neodpouští / Vincent Coen, Guillaume  Vandenberghe / Belgie, Francie, Maroko / 2017 / 61 min.

Zineb odešla za svobodou vyjadřování do pařížské redakce časopisu Charlie Hebdo. Snímek sleduje klíčové období (2011-2016) jejího života, kdy Zineb navzdory ztrátě iluze o bezpečí uprostřed západní společnosti neslevuje ze svého odhodlání bojovat proti fanatismu.

Becoming Who I Was / Stát se tím, kým jsem byl / Chang-yong Moon, Jin Jeon / Jižní Korea / 2016 / 95 min.

Pětiletý Padma Angdu není obyčejný chlapec. Byl rozpoznán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Pod ochranu jej vezme starý mnich a léčitel a následujících sedm let mu je oporou. Časosběrný dokument zasazený do panoramat indického Himálaje ukazuje i na silné pouto Tibeťanů v indickém exilu k dávno ztracenému domovu.

Nerodič / Non-Parent / Jana Počtová / Česko / 2017 / 83 min.

Mít, nebo nemít děti? A do jakých podmínek je správné je přivést?  Příběhy protagonistů filmu ukazují, jak široké spektrum možností představuje (ne)rodičovství ve 21. století – od single ženy s adoptovanými dvojčaty až po pár, který děti vůbec nechce.

The Last Animals / Poslední svého druhu / Kate Brooks / USA, UK / 2017 / 92 min.

Ilegální obchod přivedl některé druhy na okraj vyhynutí. Důvodem je vysoká poptávka po slonovině a rohovině. Válečná fotoreportérka Kate Brooks obrátila svůj zájem od odkrývání zločinů páchaných na lidech k zachycení systematického vyvražďování zvířat. A zavítala při tom i do českého Dvora Králové.

This is Congo / Tohle je Kongo / Daniel  McCabe /  Kanada, Kongo, Katar, Qatar, USA / 2017 / 91 min.

Kongo je plné kontrastů, a to se silným dopadem na jeho dějiny. Na příběhu čtyř rozdílných postav film ukazuje drsnou současnost, kterou stále pronásleduje krvavá minulost. Fotoreportér
Daniel McCabe Kongo popsal jako Narnii plující na kyselině a rozhodl se zcela bez filtru vyprávět
nezjednodušený příběh této země.

Over the Limit / Za hranicemi možností / Marta Prus / Finsko, Německo, Polsko / 2017 / 74 min.

„Ty nejsi lidská bytost, jsi atletka.“ Taková slova slyší dvacetiletá moderní gymnastka Rita Mamun od své nemilosrdné vrchní trenérky. Intimní portrét odvrácených stránek sportu odhaluje ruský tréninkový systém, který v honbě za dokonalostí překračuje všechny meze. Kolik ponížení musí člověk snést, aby vyhrál?

Autor / zdroj: Petra Ondruchová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Děti ve Frenštátě pod Radhoštěm uvidí jednu z nejznámějších pohádek bratří Grimmů

Nedělní pohádková představení ve Frenštátě pod Radhoštěm vstupují do třetí sezóny. V malém sále Domu kultury proběhne během roku 2019 celkem sedm nedě

Post

Rybova mše vánoční završila již šestou sezonu abonentních koncertů ve Frenštátě pod Radhoštěm

Plný sál, potlesk ve stoje, více jak padesát účinkujících, dvouhodinový vánoční koncert, jehož hlavní částí byla proslulá Rybova mše vánoční Jana Jaku

Post

Zažijte velký Bolšoj balet Louskáček v kopřivnickém kině

Nenechte si ujít velký Bolšoj balet Louskáček, který vás naladí na vánoční vlnu. Na programu je v neděli 23. prosince od 16.00 hodin v kopřivnickém ki

PARTNEŘI

Maminčino koření www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA