MAGAZÍN / Zajímavosti

Popis:
14.5.2017

V Novém Jičíně zápolili profesionální i dobrovolní hasiči ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel

NOVÝ JIČÍN

V sobotu 13. května 2017 probíhalo za velkého zájmu diváků na Novojičínském historickém náměstí Krajské kolo soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Zápolili zde jak zástupci z jednotek HZS Moravskoslezského kraje, tak i jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí Moravskoslezského kraje.

Soutěže se zúčastnilo celkem 12 jednotek hasičů, z toho 6 jednotek HZS MSK a 6 jednotek SDH obcí (jednotky předurčené pro zásahy u dopravních nehod). Jako hosté vystoupili hasiči z Polské jednotky profesionálních hasičů (Panstwowa straz pozarna) z města Jastrzębie Zdrój a hasiči z Hlavního města Praha, ze stanice Smíchov. Zároveň také ukázali svoje umění hasiči ze stanice HZS MSK v Třinci, kteří se připravují na mistrovství světa ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, které se koná na přelomu srpna a září v Rumunsku.

Mezi profesionálními hasiči změřili své síly hasiči HZS MSK ze stanic v Bílovci, Havířově, Třinci, Hlučíně, Bruntále a Ostravě-Zábřehu. Jednotky SDH obcí, které zápolily v této soutěži, přijely z obcí Mosty u Jablunkova, Odry, Hradec nad Moravicí, Ostrava-Radvanice, Jablunkov a Krnov.

Soutěž probíhala střídavě celkem na 4 stanovištích, dvě byly vyhrazeny pro jednotky HZS MSK a dvě pro jednotky SDH obcí z Moravskoslezského kraje. Každý soutěžní pokus začínal příjezdem čtyřčlenného týmu na místo simulované dopravní nehody. Hasiči měli časový limit na provedení pokusu v délce 20 minut. Každý pokus byl hodnocen skupinou zkušených rozhodčích v oblasti provedení taktiky zásahu, techniky zásahu a poskytnutí předlékařské první pomoci. Vítězem se pak stalo družstvo hasičů, které posbíralo v součtu jednotlivých oblastí hodnocení největší počet bodů.

V soutěži jednotek SDH obcí obsadili 6. místo hasiči z Oder, 5. místo hasiči z Krnova, 4. místo hasiči z Hradce nad Moravicí, třetí skončili hasiči z Mostů u Jablunkova, na druhé příčce se umístili hasiči z Ostravy-Radvanic a zvítězili hasiči z Jablunkova. Vítězné družstvo postupuje na Mistrovství ČR.

Mezi jednotkami HZS MSK se na 6. příčce umístili hasiči ze stanice Havířov, na 5. místě skončili hasiči ze stanice Ostrava-Zábřeh, 4. příčku obsadili hasiči ze stanice Hlučín, na 3. místě skončili „domácí“ hasiči ze stanice Bílovec, druhou příčku obsadili hasiči ze stanice Bruntál a zvítězili dvojnásobní mistři ČR a několikanásobní vítězové krajského kola, hasiči ze stanice v Třinci.

Ceny všem soutěžícím družstvům předali plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph. D., ředitel HZS MSK, plk. Ing. Petr Adamus, ředitel územního odboru Nový Jičín HZS MSK, PhDr. Jaroslav Dvořák, starosta města Nový Jičín a Ing. Leo Kuběna, starosta Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Soutěž by nemohla proběhnout bez podpory partnerů soutěže, firem Knězek – Fire and Rescue, Luing Pyrex Group, VOP CZ, DEVA a Varroc Excellence. Vraky automobilů poskytlo bezplatně Autovrakoviště Polom u Bělotína. Mediální podporu soutěži poskytli: Pozary.cz a Fire.tv.

Během soutěže se mohli návštěvníci Novojičínského náměstí podívat také na statickou ukázku moderní techniky HZS MSK. Zde byli připraveni zkušení hasiči, kteří zájemcům předvedli vybavení jednotlivých zásahových vozidel a podrobně vysvětlili účel a možnosti použití jednotlivých technických prostředků z výbavy vozidel. Pro menší, ale i větší, návštěvníky byl připraven stan Preventivně výchovné činnosti, ve kterém zkušení příslušníci pracoviště prevence, ochrany obyvatel a krizového řízení územního odboru Nový Jičín poskytovali informace o rizicích v domácnostech, děti měli možnost si zahrát hry a zkusit odpovědět na dotazy. Pro všechny pak byly připraveny informační letáky a pro menší také malé upomínkové předměty s tématikou prevence a ochrany obyvatel.

Autor / zdroj: Ing. Petr Holub

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Záchranáři zasahovali u dalších pádů z výšek

Během úterý zasahovali záchranáři v Moravskoslezském kraji u tří událostí, při nichž došlo k pádům z výšky s vážnými následky. Od soboty do pondělí p

Post

Nabídka o víkendu otevřených zahrad v Příboře byla pestrá

Město Příbor se do akce Víkend otevřených zahrad opět zapojilo a patřilo tak mezi jedno ze šesti měst v Moravskoslezském kraji, které na své zahrady n

Post

Nový Jičín po půlroce vylepšuje městskou hromadnou dopravu

Od 10. června zavádí Nový Jičín v městské hromadné dopravě drobné změny, které by měly zlepšit kvalitu cestování. Vedení města při dojednávání úprav j

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA