MAGAZÍN / Zajímavosti

Popis:
14.5.2017

V Novém Jičíně zápolili profesionální i dobrovolní hasiči ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel

NOVÝ JIČÍN

V sobotu 13. května 2017 probíhalo za velkého zájmu diváků na Novojičínském historickém náměstí Krajské kolo soutěže ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Zápolili zde jak zástupci z jednotek HZS Moravskoslezského kraje, tak i jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí Moravskoslezského kraje.

Soutěže se zúčastnilo celkem 12 jednotek hasičů, z toho 6 jednotek HZS MSK a 6 jednotek SDH obcí (jednotky předurčené pro zásahy u dopravních nehod). Jako hosté vystoupili hasiči z Polské jednotky profesionálních hasičů (Panstwowa straz pozarna) z města Jastrzębie Zdrój a hasiči z Hlavního města Praha, ze stanice Smíchov. Zároveň také ukázali svoje umění hasiči ze stanice HZS MSK v Třinci, kteří se připravují na mistrovství světa ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, které se koná na přelomu srpna a září v Rumunsku.

Mezi profesionálními hasiči změřili své síly hasiči HZS MSK ze stanic v Bílovci, Havířově, Třinci, Hlučíně, Bruntále a Ostravě-Zábřehu. Jednotky SDH obcí, které zápolily v této soutěži, přijely z obcí Mosty u Jablunkova, Odry, Hradec nad Moravicí, Ostrava-Radvanice, Jablunkov a Krnov.

Soutěž probíhala střídavě celkem na 4 stanovištích, dvě byly vyhrazeny pro jednotky HZS MSK a dvě pro jednotky SDH obcí z Moravskoslezského kraje. Každý soutěžní pokus začínal příjezdem čtyřčlenného týmu na místo simulované dopravní nehody. Hasiči měli časový limit na provedení pokusu v délce 20 minut. Každý pokus byl hodnocen skupinou zkušených rozhodčích v oblasti provedení taktiky zásahu, techniky zásahu a poskytnutí předlékařské první pomoci. Vítězem se pak stalo družstvo hasičů, které posbíralo v součtu jednotlivých oblastí hodnocení největší počet bodů.

V soutěži jednotek SDH obcí obsadili 6. místo hasiči z Oder, 5. místo hasiči z Krnova, 4. místo hasiči z Hradce nad Moravicí, třetí skončili hasiči z Mostů u Jablunkova, na druhé příčce se umístili hasiči z Ostravy-Radvanic a zvítězili hasiči z Jablunkova. Vítězné družstvo postupuje na Mistrovství ČR.

Mezi jednotkami HZS MSK se na 6. příčce umístili hasiči ze stanice Havířov, na 5. místě skončili hasiči ze stanice Ostrava-Zábřeh, 4. příčku obsadili hasiči ze stanice Hlučín, na 3. místě skončili „domácí“ hasiči ze stanice Bílovec, druhou příčku obsadili hasiči ze stanice Bruntál a zvítězili dvojnásobní mistři ČR a několikanásobní vítězové krajského kola, hasiči ze stanice v Třinci.

Ceny všem soutěžícím družstvům předali plk. Ing. Vladimír Vlček, Ph. D., ředitel HZS MSK, plk. Ing. Petr Adamus, ředitel územního odboru Nový Jičín HZS MSK, PhDr. Jaroslav Dvořák, starosta města Nový Jičín a Ing. Leo Kuběna, starosta Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Soutěž by nemohla proběhnout bez podpory partnerů soutěže, firem Knězek – Fire and Rescue, Luing Pyrex Group, VOP CZ, DEVA a Varroc Excellence. Vraky automobilů poskytlo bezplatně Autovrakoviště Polom u Bělotína. Mediální podporu soutěži poskytli: Pozary.cz a Fire.tv.

Během soutěže se mohli návštěvníci Novojičínského náměstí podívat také na statickou ukázku moderní techniky HZS MSK. Zde byli připraveni zkušení hasiči, kteří zájemcům předvedli vybavení jednotlivých zásahových vozidel a podrobně vysvětlili účel a možnosti použití jednotlivých technických prostředků z výbavy vozidel. Pro menší, ale i větší, návštěvníky byl připraven stan Preventivně výchovné činnosti, ve kterém zkušení příslušníci pracoviště prevence, ochrany obyvatel a krizového řízení územního odboru Nový Jičín poskytovali informace o rizicích v domácnostech, děti měli možnost si zahrát hry a zkusit odpovědět na dotazy. Pro všechny pak byly připraveny informační letáky a pro menší také malé upomínkové předměty s tématikou prevence a ochrany obyvatel.

Autor / zdroj: Ing. Petr Holub

Doporučujeme

H & B servis.cz, s.r.o.

Velkoobchodní prodej a distribuce stavební chemie a zateplovacích systémů. Nabídka polyuretanových pěn, akrylátů, silikonů, tmelů, lepidel, těsnicích a lepicích pásek či spojovacího materiálu. www.habservis.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Nový Jičín se zaměřil na dlužníky

Nový Jičín spustil informační kampaň, jejímž cílem je připomenout občanům termíny splatnosti poplatků za komunální odpad a za psy. Řada lidí však na t

Post

České ragby vstupuje do další sezóny s novým kapitánem i hlavním partnerem

Na další sezónu je české ragby připraveno po všech směrech. Do týmu národní reprezentace přišel na pozici kapitána Vojtěch Havel, změny se však udály

Post

Maminky si mohou z novojičínské porodnice miminko odnést domů už po dvou dnech

Již 48 hodin po porodu mohou s čerstvě narozeným miminkem odcházet domů maminky z nemocnice v Novém Jiříně. Nutným předpokladem je ale výborný zdraví

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

www.habservis.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.beautyexpo.cz

REKLAMA