KULTURA / Vánoce

Popis: Vánoční strom na Masarykově náměstí v centru Ostravy.
Vánoční strom na Masarykově náměstí v centru Ostravy.
Autor / zdroj: Jan Smekal
27.11.2019

Adventní čas v centru Ostravy startuje 29. listopadu

OSTRAVA

V pátek 29. listopadu 2019 v 10 hodin se otevřou stánky v rámci vánočních trhů na Masarykově a Jiráskově náměstí v Ostravě. Otevřeny budou denně od 10 do 20 hodin a potrvají do pondělí 23. prosince. V neděli 1. prosince v 17 hodin bude slavnostně rozsvícen vánoční strom. Vánoční strom bude letos opět umělý s nově rekonstruovanými větvičkami, díky kterým bude vypadat živěji a přirozeněji.

Radnice připravila spolu s Technickými službami Moravské Ostravy a Přívozu pro letošní rok spoustu novinek v osvětlení:

  • nově bude osvětlen přednádražní prostor hlavního nádraží světelnými rampouchy,
  • nově bude osvětlený strom na náměstí Dr. E. Beneše interaktivním zařízením, které bude na tleskání nebo zpívání měnit barvy,
  • v Husově sadu bude umístěna originální vstupní brána osvětlená led světly s vnějšími rozměry v. 520/š. 835,
  • na Masarykově náměstí budou nově osvětleny stromy led diodami,
  • na ulici Umělecká bude nově umístěna světelná fontána,
  • nově jsou pořízeny i půlměsíce, které jsou samonosné a budou umístěny na náměstí Dr. E. Beneše a budou vyvolávat efekt „tunelu“. Půlměsíce budou rozmístěny střídavě (asymetricky) proti sobě a mají okolo tří metrů.

Letos jsme osvětlili nejen samotné centrum, ale také hlavní nádraží v Přívoze, které je vstupní branou do Ostravy,“ říká starostka Zuzana Ožanová. „Chceme, aby kouzlo vánoc dýchlo na návštěvníky ihned poté, co vkročí do našeho města,“ dodává. Osvětlení v ulicích a na náměstích bude rozsvíceno ve čtvrtek 28. listopadu.

Ve spolupráci s Centrem kultury a vzdělávání (CKV), příspěvkovou organizací Moravské Ostravy a Přívozu, je připraven bohatý doprovodný program.

Letos jsme se zaměřili v programu hlavně na vystoupení dětí. A děti, to jsou emoce. Není nic krásnějšího, než když vidíte na dětech jejich rozzářené oči a úsměvy na tvářích,“ říká ředitelka CKV Pavla Filáková. „V letošním roce jsme poskytli maximální prostor dětem z mateřských a základních škol z celého Moravskoslezského kraje, ale i různých dětských souborů a sborů. Ze strany škol byla tato možnost velmi vítána,“ dodává starostka Zuzana Ožanová.

Celkem vystoupí 15 seskupení. Přijedou za námi např. pěvecký sbor Cvrčci ze Starého Jičína, pěvecký sbor z Nového Jičína, Raškovic nebo Krnova. Nebudou chybět ale ani známí umělci. Těšit se můžeme na kapelu Legendy se vrací. V neděli 1. prosince vystoupí Martin Chodúr společně s Gospelem.

V pondělí 2. prosince připravila velkou show hudební televizní stanice Óčko se svým pořadem ÓČKO TOUR VÁNOCE 2019. Od 15 do 20 hodin vystoupí Martin Harich s kapelou, skupina Nebe a O5 a Radeček. Celou show bude moderovat Vojtěch Drahokoupil.

Ve čtvrtek 5. prosince proběhne mikulášská a jako hvězda večera vystoupí v 18:30 Adam Mišík. Po koncertě se uskuteční jeho autogramiáda. Se svými koncerty návštěvníky potěší i David Deyl, Ilona Csáková, Děda Mládek Illegal Band nebo skupina Slza. Závěrečný den bude patřit Heidi Janků s kapelou. Chybět nebude ani tradiční kluziště, které i letos instaluje společnost Sareza, s.r.o.

Připraven je i velmi bohatý sortiment, který budou obchodníci ve zhruba sedmi desítkách stánků na Masarykově a Jiráskově náměstí nabízet. Z občerstvení se návštěvníci mohou těšit na výrobky z pštrosího masa: hotdogy, polévky, burgery, pštrosí masné produkty. Na své si přijdou milovníci trdelníků, chybět nebude potulná pekárna s jejich světoznámými chlebovými plackami plněné různými náplněmi, uzeninové a zvěřinové speciality. Na Jiráskově náměstí si můžeme pochutnat na gruzínských specialitách (plněné pirožky, závitky). K dostání budou bramborové placky, ručně nakládané sýry, sýry v nálevech, zabijačkové speciality, halušky. Návštěvníci se ohřejí vánočním punčem, svařeným vínem, medovinou apod.

Mnoho lidí vyrazí na tradiční trhy i pro originální dárky. K dostání budou korálky, náramky, koupelnové soli, dárkové sady, vánoční čaje, bylinné sirupy, jmelí, chvojí a vánoční dekorace, pletené šály, čepice, ručně malovaný porcelán a šité dekorace, foukané ručně malované skleněné vánoční ozdoby, výrobky z kožešiny a kůže z Vysokých Tater, svíčky, svícny, vánoční ubrusy, nahřívací bylinkové polštářky, české ponožky, punčochové zboží.

Na obou náměstích se představí 12 dobových tradičních řemesel s ukázkami práce. Na Masarykově náměstí i tradiční vánoční kolotoč – ruské kolo a malý kolotoč pro děti. Na Jiráskově náměstí budou k vidění živá zvířátka v betlému a děti tam najdou tradiční tvořivé dílny.

Podrobný program a veškeré informace kolem dění jsou k dispozici na stránkách www.ostravskevanoce.cz.

Plakát k akci.

Autor / zdroj: David Račák

DALŠÍ ČLÁNKY

K zastávkám v Loučce povede nový chodník

Nový Jičín začal stavět chodník podél frekventované Císařské ulice v Loučce, a to v úseku od křižovatky s Křenovou ulicí až po křížení s ulicí Na Dráž

Zdravotníci ošetřovali přes tři desítky osob na dětském táboře

Zdravotnická záchranná služba zasahovala během uplynulého víkendu u hromadného postižení zdraví v areálu dětského tábora na Novojičínsku.

Nový Jičín rozšířil síť zastávek baby a senior taxi a zrušil poplatek za průkaz

Novojičínská radnice se rozhodla zatraktivnit baby a senior taxi, městem dotovanou přepravu.

DNES SE STALO

HISTORIE4. srpna 1306

byl zavražděn v Olomouci český král Václav III. a dynastie Přemyslovců tak vymřela po meči.

OBJEVY4. srpna 1851

misionář a badatel David Livingstone dosáhl horního toku řeky Zambezi.

POZVÁNKA OBRAZEM