KULTURA / Festivaly

Popis:
Autor / zdroj: Petr Horník
17.7.2019

Skvělá muzika, úžasná atmosféra a fantastičtí diváci, to byl Horečky fest 2019

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM

Mnohožánrový, rodinný, hudební festival Horečky fest má už devět let své pevné místo v programu Frenštátského kulturního léta. Největší hudební akce na Frenštátsku se opět konala v nádherném prostředí přírodního Amfiteátru na Horečkách, který se rozkládá na pomezí Trojanovic a Frenštátu pod Radhoštěm.

V sobotu 13. července 2019 byl pro návštěvníky připraven našlapaný program, který tentokrát probíhal hned na pěti pódiích. Na dvou hlavních scénách Siemens a Continental, kde se produkce střídala, mohli diváci vidět hvězdy, jako jsou Petr Rezek, Aneta Langerová, Ivan Mládek, Arakain, Olga Lounová, Tata Bojs, Cocotte Minute, Separ, Mr. Loco, Martin Harich nebo Aleš Petržela. Současně probíhal program na Rekovicích a v taneční stodole. Novinkou bylo velké stanové šapitó s programem určeným především dětem, kde na závěr vystoupil hlavní host Jarda Dušek.
 
Bohatý doprovodný program i letos nabídl hudební workshopy, festivalovou školku, adrenalinovou slaňovačku z věže skokanského můstku nebo speciální Odis chill zónu. Součástí festivalu byly také oslavy 25. výročí jednoho z generálních partnerů festivalu společnosti Siemens Frenštát p. R.. Letos nejen pořadatele, ale především návštěvníky prověřilo vrtkavé počasí, které během odpoledního programu přineslo dvě vydatné bouřky. Přesto všechno si letošní devátý ročník užilo více než 4000 fantastických diváků.
 
Přestože na sobotu byl hlášen celodenní trvalý déšť, tak se naštěstí, stejně jako v minulém roce, tyto předpovědi úplně nenaplnily. Odolnost a připravenost pořadatelů i festivalového publika prověřily dva vydatné deště. Zbytek dne se nesl ve znamení sluníčka a příjemných teplot. Dramaturgie festivalu opět nabídla mnoho hudebních žánrů, jako je rock, pop, reggae, ska, big beat, punk, hip hop, dance hall, break beat, metal i folk. Dvě hlavní scény Continental a Siemens stage střídavě nabízely vystoupení největších festivalových hvězd, která se nepřekrývala, a návštěvníci festivalu se kyvadlově přesouvali mezi jednotlivými scénami. Siemens stage otevřel Martin Harich třiadvacetiletý slovenský zpěvák, skladatel a busker, který na sebe prozradil, že písničky testuje na ulici. "Cestování je největší inspirací. Jakmile napíšu písničku, jdu si ji zahrát na ulici," řekl zpěvák. Na Horečky festu prošly všechny jeho srdcovky, Serious Trouble i Do nebe. Během jeho koncertu přišla první a nejvydatnější bouřka. Diváci však i na tuto alternativu byli připraveni a Martin i Maťo Smutný dohráli a dozpívali s úsměvem na rtech. Program na zaplněné louce před restaurací Rekovice, už se sluncem nad hlavou, zahájil na Continental stage písničkář Aleš Petržela, který se hrdě hlásí k tradici českého folku. Skladby Cukr a sůl, Město nebo Nedělní ráno, které zaujaly publikum svou promyšleností a nekomplikovaností vystřídaly temperamentní cikánské a latino rytmy. "V těch písničkách je všechno, co každý z nás denodenně prožívá, jen to nedokážeme tak trefně pojmenovat a vystihnout," řekla jedna z návštěvnic.

Po patnácté hodině se ve skvělé formě publiku představil zpěvák Petr Rezek s kapelou Centrum. Ten si střihnul ty největší rockenrolové a swingové pecky a po jeho vystoupení tleskal celý amfiteátr ve stoje. "Ten je naprosto úžasný, vypadá skvěle, a ten hlas! Prostě pecka!" Svěřila se se svými pocity mladší maminka sedící v hledišti. Hned po vystoupení Petra Rezka se lidé hromadně přesunuli před Continental stage, kde už byla připravená Olga Lounová. Ta prozradila 4 akordy, díky kterým zahrajete na kytaru 40 pop-rockových hitovek! Pak si na podium pozvala 30 dětí, se kterými roztančila a rozezpívala celou rekovickou louku známou hitovkou Láska v housce. "Vždyť víš, co chci, já vím, ale nejde vo to kdo co chce, vždyť víš, co chci, já vím, ale já mám svoje instrukce…" Instrukcí jim nebylo třeba, řádily na podiu tak, že potlesk nebral konce. 

V 17.30 vystoupil na Siemens stage Ivan Mládek se svým Banjo bandem. Ještě před začátkem jejich vystoupení předal přímo na pódiu ředitel festivalu Marian Žárský, Ivanu Mládkovi festivalovou cenu za přínos hudbě. Tou byla už tradičně maxi láhev hruškovice zasazená do ručně vyřezávaného dřevěného stojanu z dílny uměleckého řezbáře Radka Zdražila. Během vystoupení Banjo Bandu dorazila do amfiteátru druhá vydatná bouřka, ale publikum v hledišti už nic takového nemohlo vyvést z míry a pod deštníky, v pláštěnkách i bez pláštěnek si společně s Ivanem Mládkem a jeho partou muzikantů zpívalo jejich notoricky známé písničky a užili si spoustu legrace. "Vtipné scénky a anekdoty střídaly známé písničky s chytlavými melodiemi, jako jsou Jožin z bažin, Medvědi nevědí nebo Dáša Nováková. To vše v podání skvěle sehraného Banjo Bandu," přiblížila náladu Lenka Křesálková. Hromada pozitivní energie se v zápětí valila na diváky z Conti stage v podání horkokrevné kapely Mr. Loco, složené z hudebníků ze dvou kontinentů. Filip, Luis, Andres, Kryštof a Vojta předvedli originální balkánský crossover po česku okořeněný prvky latiny, reggae, ska i hip hopu a roztancovali nejednoho diváka v publiku. Osmá hodina a Siemens stage patřily okouzlující zpěvačce Anetě Langerové, která rozproudila návštěvníky známými hity Malá mořská víla a Voda živá, a to za doprovodu své kapely. Bezprostředně po skončení koncertu Anety Langerové byla na pódiu v amfiteátru vylosována tradiční festivalová tombola. Tentokrát ale byly tomboly dvě. Ta druhá se vázala právě 
k oslavám 25. výročí společnosti Siemens. Ředitel společnosti Roman Valný vylosoval pět šťastných výherců z řad zaměstnanců společnosti a mezi všechny diváky, na které se v tombolách štěstí neusmálo, rozhodil symbolických 25 menších cen. 

Stejně tak jako Olga Lounová vběhl mezi posluchače na rekovickou louku také frontman kapely Tata Bojs, která namixovala posluchačům skladby s hravými texty. Sushi s colou, což "byl teda nápad, v žaludku se míchá východ a západ." "Ty texty jsou skvělé, obzvlášť jejich nová skladba Sonda. Ta prostě nemá chybu," usmívá se Martina Vroblová. "Chtěl bych být jako Mona Lisa, neustále v obraze, jen tak se tajemně usmívat a vypadat draze. Ale jsem spíš jak Apolo13, ztracený na dráze, na oběžné dráze, řešící nesnáze," zazpíval v nové písni frontman Milan Cais. Na pětičlenou partičku z pražské dejvické oblasti Hanspaulka, která mimo jiné v letošním roce oslavila neuvěřitelných 30 let na hudební scéně, se těšila spousta návštěvníků a taky si jejich vystoupení náležitě užila. 

M jako metal A jako Arakain. Legenda českého metalu krátce před jedenáctou hodinou nalila do diváků v amfiteátru doslova smršť energie, jejich vystoupení bylo opravdu grandiózní. Spousta fanoušků této metalové legendy přicházela na festival těsně před začátkem koncertu, zaplnili většinu amfiteátru a vytvořili jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru. Sobotní našlapaný program na Continental stage uzavřela kapela, která přijela ve vrcholné formě. Cocotte Minute jedou na úspěšné vlně a skandující fanoušci pod pódiem si naplno užili jejich elitní olympijskou formu a spektakulární show! Také frontman této kapely Martin Keller se odvážně vrhnul mezi své fanoušky, aby společně s nimi odzpíval jednu ze skladeb večera. Produkci na Simens stage uzavřel pirát a buldozer Česko-Slovenského rapu Monsignor SEPAR. Ale pozor! Nepřijel sám, spolu s ním na Horečky dorazila i celá partička DMS, která letos jede Česko-slovenské turné. Opakované skandování publika v závěru koncertu "My chceme ještě jednu," nebralo konce. Separ se po vystoupení svěřil, že byl extrémně spokojený se zvukem a hlavně s publikem, které se aktivně do jeho koncertu zapojilo, a všichni si koncert naplno užili.

Především dětem byla určena zbrusu nová alternativní scéna Sluneční šapitó, která vyrostla na louce u Zvoničky strážkyně Beskyd. Tady probíhaly pohádky, hudební workshopy i vystoupení Jaroslava Duška. Už od druhé hodiny odpolední mohly děti cestovat se dvěma skřítky Funilkou a Strašfuňákem z divadla Loutkový svět. Jejich prázdninové putování malinko přehlušilo bubnování dešťových kapek, ale Sluneční šapitó odolalo a děti si tak mohly vychutnat další pohádkové příběhy s myškou Klárkou, veverkou Terkou, Plaváčkem i dědem Vševědem. Od 16 hodiny patřilo šapitó bubenickému orchestru Ivo Samiece, který ještě před začátkem svého vystoupení spolu se svým orchestrem prošel za zvuků bubnů celým festivalovým areálem. Podvečerní Strašfuňákovy ekohrádky se rozloučily s dětským publikem, které v půl jedenácté vystřídalo téměř dvouhodinové povídání s Jaroslavem Duškem. Spolu s ním byla po celou dobu na podiu sympatická Michala Wu, tlumočnice komunitního centra neslyšících Znakovárna, která celý program tlumočila do znakové řeči.

Třetí scéna na Rekovicích patří vždy regionálním či přespolním menším kapelám a alternativě. Vystřídalo se zde celkem pět kapel od originálního akustického dua Okýbachi, přes ostravskou bigbítovou kapelu Na značky!, punk-rockovou pardubickou kapelu Není zač! po kopřivnickou Drutty a program završili originální rockoví Elektrick Mann ze "Zašovského gheta". 

U většiny kapel si diváci vyžádali několik přídavků a na Rekovicích to opravdu žilo. Pátá festivalová scéna - Taneční stodola nabídla opět osmi hodinový program taneční hudby v podání vynikajících DJ´s a MC. Nechyběli tady DJ Lucky boy, cubaQa, Bruno, nově se představil frenštátský Dj Radimit, z Frýdku-Místku dorazili Harakiri Breaks Brothers a své reggae soundy předvedli Coltcha united feat.Mikaela. "Za mě to byl nejsilnější ročník především v divácích, kteří byli naprosto skvělí, stodola byla po celou dobu narvaná k prasknutí, z lidí šla neskutečně pozitivní energie," řekl Lukáš Souhrada alias DJ Lucky Boy, který se také mimo jiné podílí na produkci festivalu. Produkce ve stodole utichla v neděli ve tři hodiny ráno a s ní i celý program Horečky festu 2019.

Kromě koncertů byl pro návštěvníky festivalu připraven také bohatý doprovodný program. Hlavně dětem dělaly radost loutky Strašfuňák a jeho kamarádka Funilka, které i letos procházely celým festivalovým areálem, stejně jako maskot hlavního mediálního partnera festivalu plyšové sluníčko Rádia Čas. Rodiče mohli i letos bez obav svěřit své děti do péče festivalové školky, v šapitó u zvoničky byla k dispozici dětská herna, malování henou a hudební dílny, které připravila společnost Siemens. Na rekovické louce byl po celé odpoledne zaparkovaný autobus dalšího z partnerů společnosti ODIS, kde měli návštěvníci možnost vyzvednout si sluchátka pro nejmenší návštěvníky, odpočinout si na lehátkách nebo si nechat zaplést copánky. Stejně jako v promo stánku rádia Čas tady malovali na obličej. Nechyběly selfie prostory a oblíbené slaňování z věže skokanského můstku. Novinkou pro letošní ročník byla speciální edice festivalových kelímků.

Letošní Horečky fest, stejně jako v minulých letech pořádal tým Městského kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm. Hlavními partnery festivalu jsou Město Frenštát pod Radhoštěm, restaurace Rekovice a obec Trojanovice. Festival se koná za významné finanční podpory Moravskoslezského kraje, generálních partnerů společností Continental Powertrain Czech Republic s.r.o., Siemens s.r.o. Odštěpný závod Elektromotory Frenštát p. R. a desítky dalších partnerů a sponzorů. Hlavním mediálním partnerem festivalu je rádio Čas. Desátý jubilejní ročník festivalu Horečky fest se uskuteční v sobotu 11. července 2020.

Autor / zdroj: Zuzana Kalinová, Romana Stejskalová

DALŠÍ ČLÁNKY

K zastávkám v Loučce povede nový chodník

Nový Jičín začal stavět chodník podél frekventované Císařské ulice v Loučce, a to v úseku od křižovatky s Křenovou ulicí až po křížení s ulicí Na Dráž

Zdravotníci ošetřovali přes tři desítky osob na dětském táboře

Zdravotnická záchranná služba zasahovala během uplynulého víkendu u hromadného postižení zdraví v areálu dětského tábora na Novojičínsku.

Nový Jičín rozšířil síť zastávek baby a senior taxi a zrušil poplatek za průkaz

Novojičínská radnice se rozhodla zatraktivnit baby a senior taxi, městem dotovanou přepravu.

DNES SE STALO

HISTORIE4. srpna 1306

byl zavražděn v Olomouci český král Václav III. a dynastie Přemyslovců tak vymřela po meči.

OBJEVY4. srpna 1851

misionář a badatel David Livingstone dosáhl horního toku řeky Zambezi.

POZVÁNKA OBRAZEM