VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Mláďata nejmenšího plemene domácího skotu v Zoo Ostrava
Tur domácí - dahome. 
Autor / zdroj foto: Monika Vlčková

Ostrava

Mezi první mláďata v roce patří v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava již tradičně mláďata nejmenšího plemene domácího skotu dahome. Letos bylo první ze dvou telat v pořadí druhým narozeným mládětem v zoo. Přišlo na svět 8. ledna. Druhé tele se pak narodilo 14. ledna.

Stáj, kde krávy porodily, byla nějakou dobu uzavřena, abychom matkám dopřáli pár dní klidu. Obě telata přišla na svět bez komplikací a jejich matky se o ně příkladně starají. Dříve narozené je sameček, později narozené samička. Nyní už je stáj opět zpřístupněna návštěvníkům a pokud neklesne venkovní teplota výrazně pod bod mrazu, pobývá stádo i ve venkovním výběhu.

Nejmenší telata v Zoo Ostrava zachycuje video.

Plemeno dahome je zakrslé plemeno domácího skotu původem ze západní Afriky. Do Evropy bylo dovezeno začátkem minulého století z dnešního Beninu. Výška v kohoutku činí 80–110 cm. Samci dosahují hmotnosti 250–300 kg, samice 150–180 kg. Hmotnost narozeného telete je 15–20 kg. V evropském chovu se vyskytují ve dvou barevných variantách (černé a šedohnědé). Plemeno je na chov nenáročné a dobře adaptované na evropské podmínky. Samice dospívají ve věku dvou let, samci okolo tří roků. Dožívají se 25–30 let. V Zoo Ostrava je toto plemeno chováno od roku 2012. Celkem už se zde narodilo 16 telat (včetně těch letošních).

Zoo Ostrava je v lednu otevřena od 9 do 16 hodin, pokladny a pavilony se zavírají v 15 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu!

Autor / zdroj: Šárka Nováková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.