KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Bezručova vyhlídka stojící na vrchu Brdy v Kopřivnici.
Bezručova vyhlídka umožňuje krásný výhled na polygon Tatry a Kopřivnici
Bezručova vyhlídka stojící na vrchu Brdy v Kopřivnici.  
Autor / zdroj foto: lasska-brana.cz

Bezručova vyhlídka / Sedliště

Na vrchu Brdy vysokém 467 metrů nad mořem východním směrem z Kopřivnice stojí od roku 2012 dřevěná rozhledna nazvaná Bezručova vyhlídka. Díky okolním vyšším stromům je výhled omezen pouze západním směrem na město Kopřivnice. Dále je možné vidět protilehlou rozhlednu na Bílé hoře a o kousek vlevo i Vápencový lom.

Třináct metrů vysoká dřevěná vyhlídka se čtyřmi vyhlídkovými plošinami stojí od roku 2012 na hřebenu Brd v místech původní vyhlídky Klubu čs. turistů z roku 1934. K jejímu vrcholu vede 45 schodů. Rozhledna umožňuje výhled na Kopřivnici, automobilku Tatra a za příznivých podmínek i Jeseníky. Dále je možné vidět protilehlou rozhlednu na Bílé hoře a o kousek vlevo i Vápencový lom.

Vyhlídka je volně přístupná po celý rok. Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat na přilehlém parkovišti.

Co předcházelo výstavbě rozhledny
Na počest českého básníka Petra Bezruče vybudoval Klub československých turistů v roce 1934 na temeni středních Brd nad městem lavičku a pískovcový kámen s názvem – Bezručova vyhlídka. Později byl k lavičce postaven přístřešek.

V roce 1981 postavil turistický oddíl TJ Tatra vyhlídku, jejíž konstrukce byla železobetonová a umožňovala výhled na Kopřivnici a blízké okolí. Stavba trvala s přestávkami více než 10 let. Vyhlídka však byla poměrně nízká, brzy ji zakryly stromy a začala chátrat. V průběhu následujících třiceti let byla postupně zdevastována a stala se pro návštěvníky velmi nebezpečnou. Její zbytky byly odstraněny v roce 2012, kdy se začalo s výstavbou v pořadí třetí Bezručovy vyhlídky.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.