KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Rozhledna Kanihůra nedaleko obce Bílov.
Rozhledna Kanihůra nabízí krásné výhledy především na města v okolí
Rozhledna Kanihůra nedaleko obce Bílov.  
Autor / zdroj foto: bilov.cz

Rozhledna Bílov (Kanihůra) / Bílov

Rozhledna Kanihůra stojící na stejně pojmenovaném návrší nedaleko obce Bílov nabízí výhledy na okolní města Studénku, Ostravu, Bílovec, Fulnek či Nový Jičín. Bývají z ní taky vidět Beskydy, Javorníky, Nízký Jeseník nebo hrad Starý Jičín.

Rozhledna Kanihůra, sloužící zároveň jako vysílač mobilního operátora, stojí na návrší Kanihůra vysokého 345 metrů nad mořem nedaleko obce Bílov, zhruba 20 kilometrů severně od Nového Jičína. Věž je vysoká 62,5 metru nad terénem, ve výšce 26 metrů je umístěna vyhlídková plošina. Na vyhlídkovou plošinu je výstup venkovním ocelovým schodištěm se 137 schody.

Z rozhledny lze dohlédnout na okolní města Studénku, Ostravu, Bílovec, Fulnek, Nový Jičín, Štramberk, Kopřivnici a Hukvaldy. Rozhled také lemují pohledy na okolní hory, jako třeba pohoří Beskyd (Lysá Hora, Radhošť, Pustevny), Podbeskydí (Smrk), rozhledna na Bílé hoře, Javorníky (Velký Javorník, Kelčský Javorník), Nízký Jeseník, nebo taky Svinec či Starý Jičín.

Nově bylo na vyhlídkovou plošinu umístěno pět informačních tabulí s fotografiemi a popisem vyhlídky. 

Základní informace o rozhledně
Před více než půl stoletím byla zbořena dřevěná rozhledna, která stála v obci Bílov. Po více než 50 letech usilování bílovských občanů se tato dominanta vrátila do Obce Bílov vybudováním rozhledny na vysílači firmy T-Mobile, která je investorem celé výstavby. Za její pomoci se obec Bílov řadí mezi málo míst severní Moravy, které se mohou kochat výhledem do širokého okolí.
Předmětem zpracování tohoto projektu byla základnová stanice veřejné radiotelefonní sítě. Základnová stanice je tvořena železobetonovou věží pro nesení přenosových zařízení operátora sítě mobilních telefonů o výšce 62,50 metru nad terénem, na které je ve výšce 26,25 metru umístěna vyhlídková plošina rozhledny . Věž je založena na železobetonové patce. Na vyhlídkovou plošinu je výstup venkovním ocelovým schodištěm se 137 schody.

Více informací včetně otevírací doby a cen vstupného najdete zde

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.