KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Šustalova vila v městském parku v Kopřivnici.
Šustalova vila v městském parku v Kopřivnici.
Autor / zdroj: lasska-brana.cz

Stálá expozice připomíná někdejší místní továrnu na hliněné zboží

KOPŘIVNICE

Nenechte si ujít stálou expozici věnovanou někdejší místní továrně na hliněné zboží a kopřivnickým rodákům, zejména pak malíři a ilustrátoru Zdeňku Burianovi. Najdete ji v Šustalově vile v městském parku v Kopřivnici.

Budova vily, č. p. 226, v klasicistním stylu z roku 1889 se nachází v městském parku v Kopřivnici u vlakového nádraží. Původním obyvatelem byl syn zakladatele slavné kočárovky Josef Šustala s rodinou.

Po 2. světové válce budova připadla pro potřeby nově vznikajícího muzea. Sem přestěhoval kopřivnický rodák Emil Hanzelka své soukromé sbírky a započal s vlastním utvářením expozic tehdejšího Lašského muzea.

Dnes je zde stálá expozice věnována dříve významné místní továrně na hliněné zboží (kachle, kachlová kamna, tzv. kopřivnická majolika) a kopřivnickým rodákům, zejména malíři a ilustrátorovi Zdeňku Burianovi. Jeho dílo je prezentováno ozvučenými filmy sestříhanými ze záběrů malířových obrazů. Výstavu doplňují zkameněliny, pravěké organismy, nerosty a vykopávky. Zpestření se pak nabízí v podkrovním ateliéru, kde se obměňují zajímavé výstavy.
Dne 18. února roku 1999 byla budova Lašského muzea prohlášena za kulturní památku.

V letech 2004 až 2005 prošlo muzeum zásadní rekonstrukcí a vznikly zcela nové expozice.

Nechte se strhnout obdivem nad uměleckými díly, která vznikla prostřednictvím lidského genia a vytrvalé pracovní píle. 

Pro děti:
Vzhledem k tomu, že se děti při návštěvě muzeí moc nebaví, připravili tady pro ně zábavnou formu prohlídky, která je určena hlavně pro děti ve věku od 8 do 15 let. Nápomocný jim bude pracovní list – od keramiky k Burianovi.

Více informací včetně provozní doby a cen vstupného najdete zde.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Novojičínská porodnice podporuje maminky nejen v rámci Národního týdne kojení

Na význam kojení pro matku, dítě, rodinu i společnost upozorňuje Národní týden kojení, který začal v pondělí 14. září. Nemocnice AGEL Nový Jičín je no

Příbor opět po roce slavil Dny evropského dědictví

Město Příbor jako člen Svazu historických sídel Čech, Moravy a Slezska se i v letošním roce připojil k oslavám Dnů evropského dědictví. Letošní ročník

DNES SE STALO

HISTORIE30. října 1866

císař František Josef I. rozhodl, aby Praha byla prohlášena otevřeným městem a aby byly zbořeny městské hradby

ZAJÍMAVOSTI30. října 1938

způsobilo rozhlasové vysílání H. G. Wellsovy Války světů paniku po celých Spojených státech.

ZBRANĚ30. října 1961

nastala po odpálení Car-bomby nad sovětskou jadernou střelnicí na ostrově Nová země největší jaderná exploze v dějinách lidstva.

POZVÁNKA OBRAZEM