KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Budova Muzea městyse Suchdol nad Odrou.
Budova Muzea městyse Suchdol nad Odrou.
Autor / zdroj: muzeumsuchdol.cz

Muzeum městyse Suchdol nad Odrou seznámí s prvním osidlováním i leteckými haváriemi

SUCHDOL NAD ODROU

Muzeum městyse Suchdol nad Odrou nabízí tři stálé expozice. Seznámí s prvním osidlováním regionu, leteckými haváriemi na severní Moravě či s nestorem westernového ježdění Bohumilem Kašpárkem.

Muzeum městyse Suchdol nad Odrou vniklo v roce 1997. O vznik muzea se zasloužil především Klub přátel Suchdolu n. O., který se zde od roku 1990 prezentoval svou aktivní činnosti v oblasti regionální historie. Členům Klubu přátel Suchdolu n.O. se postupně podařilo prosadit myšlenku vzniku muzea a přesvědčit tehdejší představitele obce i veřejnost o kulturním a společenském významu této instituce. Muzeum tak bylo slavnostně otevřeno 27. září 1997 u příležitosti 80. výročí povýšení obce Suchdol nad Odrou na městys. Nachází se v budově č.p. 230, postavené v roce 1901 původně jako „Landwirtschaftliche Winterschule“ (Zemská hospodářská zimní škola, později zvaná též Rolnická zimní škola).

Vůbec první expozicí zde byla jedna z upravených místností tehdy nazvaná jako „Síň historie obce“. V současné době se zde nacházejí tři stálé expozice a další se připravují a jsou ve výstavbě. V budově se rovněž nachází i místní knihovna. 

Expozice Historie městyse
Původně „Síň historie obce“ - obsahuje informace a nálezy z období pravěku a prvního osídlování zdejšího regionu, středověku a založení Suchdolu n. O. a  místní části Kletné, historie těžby rud (galenit), rychtářského rodu Teltschiků, hospodářského vývoje původně zemědělské obce, výstavby železnice a rozvoje průmyslu, historie městyse do roku 1945 včetně připomenutí zdejších významných rodáků. 

Vojenská expozice
Klub přátel Suchdolu n. O. vznikl v roce 1990 jako sdružení občanů se zájmem o historii a vlastivědu. KPS se zabývá studiem regionální historie a uchováváním tradic a kulturního dědictví našich předků. KPS připomíná různá výročí a historické události. Jeho posláním je seznamovat s historií a s výsledky své badatelské práce širokou veřejnost prostřednictvím muzea, pořádáním tematických výstav, společenských a kulturních akcí a publikační činností.

Postupem času se z části členů KPS, zabývajících se především vojenskou historií, vytvořila samostatná sekce – sekce vojenské historie.

Tato skupina postupně od roku 2000 buduje vojenskou expozici v bývalém krytu CO v suterénu budovy muzea. Již dnes je možno se zde seznámit s množstvím dokumentů a exponátů vztahujících se k válečným událostem přesahujícím hranice regionu Novojičínska.

Členové KPS - sekce vojenské historie mají již za sebou několik úspěšných akcí, při kterých se jim podařilo odhalit několik do této doby neobjasněných případů a události největšího válečného konfliktu – 2. světové války.

Jejich specializací je objasňování leteckých havárií na území severní Moravy a Slezska, a to především z letecké bitvy ze dne 17. prosince 1944. 

Westernová expozice
Tato expozice je věnována nestorovi westernového ježdění u nás Bohumilu Kašpárkovi alias Hospodářovi a historii Československého Pony Expressu.

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.muzeumsuchdol.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Novojičínská porodnice podporuje maminky nejen v rámci Národního týdne kojení

Na význam kojení pro matku, dítě, rodinu i společnost upozorňuje Národní týden kojení, který začal v pondělí 14. září. Nemocnice AGEL Nový Jičín je no

Příbor opět po roce slavil Dny evropského dědictví

Město Příbor jako člen Svazu historických sídel Čech, Moravy a Slezska se i v letošním roce připojil k oslavám Dnů evropského dědictví. Letošní ročník

DNES SE STALO

HISTORIE30. října 1866

císař František Josef I. rozhodl, aby Praha byla prohlášena otevřeným městem a aby byly zbořeny městské hradby

ZAJÍMAVOSTI30. října 1938

způsobilo rozhlasové vysílání H. G. Wellsovy Války světů paniku po celých Spojených státech.

ZBRANĚ30. října 1961

nastala po odpálení Car-bomby nad sovětskou jadernou střelnicí na ostrově Nová země největší jaderná exploze v dějinách lidstva.

POZVÁNKA OBRAZEM