AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: isifa/thinkstock.com
5.2.2020

Nový Jičín nabízí občanům pomoc při hledání psa podle čipu

NOVÝ JIČÍN

Město Nový Jičín nabízí svým občanům novou službu. Majitelé psů si mohou na finančním odboru dobrovolně a bezplatně zaregistrovat číslo čipu pejska. Pokud by se jejich čtyřnohý kamarád zaběhl, v databázi městského úřadu půjde dohledat kontakt na jeho držitele.

Tento postup nejenže zrychlí návrat psa k chovateli, ale také ušetří prostředky za případný převoz nalezence do útulku. Od 1. ledna 2020 musí být ze zákona každý pes označený mikročipem. Stát už ale nezajistil jednotnou databázi, do které by se zvíře po očipování zapsalo.

„Tuto mezeru záhy vyplnily registrační weby komerčních subjektů. Řada z nich je ale zpoplatněna, a pokud se pes ztratí nebo třeba vběhne do vozovky a způsobí dopravní nehodu, případně někoho kousne, musí policie prohledávat všechny tyto weby, místo aby se podívala do jednotného národního registru,“ řekl starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký. Novojičínská radnice se proto rozhodla vést vlastní seznam číselných údajů z čipů, ve kterém v případě nutnosti půjde dohledat vlastníka zvířete. „Primárně nám jde o to, aby se ztracené zvíře vrátilo co nejrychleji k majiteli,“ zdůraznil starosta.

Majitelé psů mohou nahlásit číslo čipu svého psa na finančním odboru na Masarykově náměstí 1, v kanceláři číslo 111 nebo na e-mailové adrese:  „Pokud bude třeba najít držitele psa, zadáme patnáctimístné číslo z  čipu zvířete do registru a vyjede nám jeden konkrétní hledaný kontakt na chovatele. Tato pravomoc je nám dána zákonem o obecní policii,“ vysvětlil ředitel Městské policie Nový Jičín Daniel Rýdel.

V Novém Jičíně je na základě uhrazeného místního poplatku evidováno téměř dva tisíce psů. Zdejší úřad již několik let na čipování, pokud je provedeno současně s kastrací, finančně přispívá. Chovatel zvířete může po předložení dokladu o provedených zákrocích získat až 80 procent vynaložených prostředků, maximálně však 3200 korun. „Kastrací chceme omezit populaci toulavých psů a řada měst se podle nás vydala stejnou cestou,“ dodala vedoucí odboru životního prostředí Eva Bártková.

Autor / zdroj: Marie Machková

DALŠÍ ČLÁNKY

K zastávkám v Loučce povede nový chodník

Nový Jičín začal stavět chodník podél frekventované Císařské ulice v Loučce, a to v úseku od křižovatky s Křenovou ulicí až po křížení s ulicí Na Dráž

Zdravotníci ošetřovali přes tři desítky osob na dětském táboře

Zdravotnická záchranná služba zasahovala během uplynulého víkendu u hromadného postižení zdraví v areálu dětského tábora na Novojičínsku.

Nový Jičín rozšířil síť zastávek baby a senior taxi a zrušil poplatek za průkaz

Novojičínská radnice se rozhodla zatraktivnit baby a senior taxi, městem dotovanou přepravu.

DNES SE STALO

HISTORIE4. srpna 1306

byl zavražděn v Olomouci český král Václav III. a dynastie Přemyslovců tak vymřela po meči.

OBJEVY4. srpna 1851

misionář a badatel David Livingstone dosáhl horního toku řeky Zambezi.

POZVÁNKA OBRAZEM